سبد خرید 0

ورزش پیلاتس در دوران بارداری

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 7 اسفند 1395 در ساعت 10 : 25 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پیلاتس برای خانم های باردار نیز بسیار مفید است و آنها میتوانند با انجام تمرینات سبک و ملایم به افزایش تعادل و انعطاف پذیری خود در دوران بارداری نیز کمک کنند و سلامتی خود را نیز ارتقا ببخشند.ورزش پیلاتس مجموعه ای از حرکات تمرینی ورزشی است که بر روی تقویت و ارتقای عضلات مرکزی بدن تاکید دارد.

انجام حرکات پیلاتس برای خانم های باردار بسیار مناسب است و میتواند عضلات در ناحیه شکم، لگن و کمر را به خوبی تقویت کند. این عضلات به عنوان عمیق ترین عضلات بدن شناخته شده اند و بیشتر وظیفه حمایت از ستون مهره ها و... را برعهده دارند.با انجام دادن حرکات پیلاتس می توانید عضلاتی که به صورت روزانه زیاد فعالیت می کنند را درگیر کنید و موجب تقویت و حفظ سلامتی آنها بشوید.

در دوران بارداری همزمان با رشد جنین ناحیه ثقل و مرکز بدن مادر به سمت جلو کشیده و باعث زیاد شدن گودی کمر خواهد شد. هدف این ورزش افزایش قدرت عضلانی به خصوص عضلات میان تنه یا همان عضلات ناحیه شکم، لگن و کمر است.عضلات این نواحی جزو عمیق ترین عضلات محسوب می شوند و کار حمایت از ستون مهره ها و در حقیقت ستون بدن را بر عهده دارند.

ورزش پیلاتس در دوران بارداری

حرکات ویژه ای در ورزش پیلاتس وجود دارد که با انجام آنها میتوان عضلات شکم را نیز تقویت کرد و با قوی شدن این عضلات در بدن حمایت بیشتری از ستون فقرات نیز صورت می گیرد.با کمک ورزش پیلاتس در دوران بارداری می توانید فشاری که بر کمر در اثر وزن شکم وارد می شود را کم کرده و کنترل کنید و با تقویت عضلات کمر و شکم در حفظ و ارتقای سلامتی ستون فقرات گام مهمی بردارید.

همان طور که می دانید در طی 9 ماه بارداری وزن نوزاد هر ماه بیشتر شده و فشاری هم که لگن و ستون مهره ها تحمل می کنند نیز بیشتر می شود.مادران باردار در بیشتر اوقات در ماه های آخر بارداری دچار بی اختیاری ادرار می شوند که با انجام ورزش این مشکل کاهش پیدا کرده و موجب بهتر شدن دوران برگشت بدن پس از زایمان خواهد شد.

در سه ماه اول دوران بارداری اگر بدن دچار عارضه خاصی مانند؛ فشار خون و... نشده باشد می توانید با رعایت نکاتی که از سوی پزشک به شما گوشزد شده است، تمرینات پیلاتس را انجام بدهید.در زمان انجام ورزش سعی کنید به بدن فشار زیادی وارد نکنید و از ورزش کردن خود لذت ببرید؛ هر زمان که احساس خستگی یا ناراحتی کردید، فشار تمرینات را کم کنید و به استراحت بپردازید.

در سه ماه دوم بارداری شکم کم کم بزرگ می شود و لازم است در تمرینات خود تغییراتی ایجاد کنید. همان طور که میدانید بیشتر تمرینات پیلاتس بر روی زمین انجام می شوند که در سه ماه دوم بارداری انجام دادن این حرکت برای بدن ضرر دارد و موجب می شود به جنین اکسیژن کمتری برسد.در حین انجام تمرینات پیلاتس از یک بالشت استفاده کنید و در سطح شیب داری قرار بگیرید، به طوری که قفسه سینه شما بالاتر از لگن باشد.

به یاد داشته باشید در دوران بارداری می توانید از توپ پیلاتس استفاده کنید و تمرینات ورزشی را به صورت نشسته بر روی این توپ ها انجام بدهید و تمرینات مفرح و مفیدی را تجربه کنید.ورزش هایی که برای انجام دادن آن لازم است برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابتی بمانید، خون رسانی به جنین را دچار مشکل می کند و فراموش نکنید که در زمان انجام تمرینات موقعیت بدنی خود را به صورت مدام تغییر بدهید.

در دوران بارداری برای انجام شدن زایمانی راحت تر در بدن هورمونی به نام "ریلاکسین" ترشح شده که باعث شل شدن عضلات و لیگامان های حمایت کننده مفاصل می شود؛ به همین دلیل در زمان تمرینات باید احتیاط بیشتری داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.پیلاتس در حقیقت تکمیل کننده ورزش های هوازی، مانند پیاده روی و ... بوده که توصیه شده است برای تکمیل ورزش های هوازی از این ورزش استفاده شود؛ با کمک توپ پیلاتس در کنار ورزش های هوازی می توانید موجب اصلاح نحوه ایستادن، تقویت عضلات و بالا رفتن سطح آمادگی جسمانی بشوید.

بهتر است تمرینات پیلاتس را در منزل انجام بدهید؛ زیرا فضای خانه در دوران بارداری ایمن ترین مکان برای مادر است؛ البته شرکت در کلاس های انفرادی یا خصوصی و در اختیار گرفتن مربی برای انجام دادن تمرینات بسیار مطلوب تر است؛ چون با برنامه ریزی دقیق پیش می روید. شرکت در جلسات ورزشی به صورت منظم می تواند به حفظ و ارتقای سلامتی مادر و فرزند کمک کند.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()